Rozmowy o bezpieczeństwie z słuchaczami Uniwersytetu III Wieku Gminy Oleśnica
Policjanci oleśnickiej komendy systematycznie spotykają się z najstarszymi mieszkańcami powiatu aby poszerzać ich wiedzę w zakresie bezpieczeństwa. Takie spotkanie odbyło się w siedzibie Uniwersytetu III Wieku Gminy Oleśnica w Boguszycach. Słuchacze i studenci usłyszeli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i konieczności używania elementów odblaskowych o zmroku. Wykład był tym ciekawszy, iż uczestniczyła w nim również pani sędzia Sądu Rejonowego we Wrocławiu, która wyjaśniła prawa konsumenta w ramach projektu „ Dolnośląska Kampania Edukacji Konsumenckiej”.
Systematyczna edukacja w zakresie bezpieczeństwa, którą realizują oleśniccy policjanci we współpracy z innymi podmiotami pozwala na wyposażenie naszych seniorów w taką wiedzę, którą będą mogli prawidłowo wykorzystać w sytuacji zagrożenia. Takie spotkania pozwalają im zapamiętać podstawowe zasady dotyczące właściwych zachowań w konkretnych sytuacjach. Np. jakie prawa na drodze mają piesi a jakie obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym.
Uczestnicy wykładu usłyszeli co to jest „przejście dla pieszych” i w jaki sposób poprawnie powinno się z niego korzystać. Policjantka omówiła dokładnie znaczenie pierwszeństwa pieszych na przejściu. Tym samym przypomniała o obowiązku zatrzymania się przed przejściem w celu upewnienia, że pojazdy jadące drogą zatrzymały się w celu umożliwienia bezpiecznego przejścia na drugą stronę. Czasami nadinterpretacja przepisu powoduje, że piesi wymuszają gwałtowne zahamowanie kierowcy ponieważ wchodzą na przejście z przeświadczeniem, że kierowca musi ich przepuścić. Poruszyła również kwestię widoczności, Z uwagi na jesień a więc szybciej zapadający zmrok, widoczność dla wszystkich uczestników ruchu drogowego jest znacznie ograniczona. Zakładanie elementów odblaskowych zarówno przez rowerzystów jak i pieszych pozwoli im być bardziej widocznym a w konsekwencji bezpiecznym.
W ramach prowadzonej współpracy oleśniccy policjanci zaprosili na spotkanie przedstawiciela z ramienia fundacji Lexcultura panią sędzie Sądu Okręgowego we Wrocławiu Dobromiłę Myszakowską, która przybliżyła słuchaczom prawa konsumentów. Była to żywa lekcja o prawie ponieważ pani sędzia oprócz przepisów opowiedziała o sprawach karnych , które dotychczas prowadziła. Takie historie o prawdziwych oszustach i sposobach ich manipulacji mocno zapadły w pamięć i będą znaczącą przestrogą dla wszystkich obecnych na wykładzie.
Takie spotkania to również doskonała okazja aby móc poprosić studentów o konieczności rozmów z innymi osobami, które nie zawsze mogą uczestniczyć w tak cennych lekcjach. Warto nieść przestrogę i usłyszane doświadczenie np. będąc w sklepie, czy przychodni. Rozmawiać o przypadkach oszustw z sąsiadami czy rodziną. Tak by każdy wiedział jak się zachować w sytuacji zagrożenia.
sierż.szt. Karolina Walczak
KPP w Oleśnicy