Bieżące informacje

Kolejna ofiara oszustwa metodą „na policjanta”

Data publikacji 18.10.2022

Pomimo licznych apeli policji i kampanii społecznych, nie udaje się uniknąć oszustw metodą „na policjanta ’”, czy też „na wnuczka”.

Do grona osób oszukanych dołączyła 81-letnia mieszkanka Oleśnicy. Kobieta otrzymała telefon na numer stacjonarny od mężczyzny podszywającego się za policjanta który przekazał informację, że jej wnuczek jest sprawcą zdarzenia drogowego. Aby uratować wnuka przed osadzeniem w wiezieniu potrzebne jest przekazanie 29 tysięcy złotych. Kobieta chcąc pomóc, przekazała cała kwotę mężczyźnie, który przyjechał do jej domu.. Niestety w ten sposób kobieta straciła oszczędności swojego życia.Oszuści posługują się wieloma scenariuszami jednak ich cel zawsze jest jeden-nakłonić osobę do wypłaty i przekazania gotówki bądź wykonania przelewu.

ZAPAMIĘTAJ!

Przypominamy, że oszuści posługują się różnymi metodami. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu, czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” ( np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego, czy pilną spłatą wcześniej zaciągniętej pożyczki) członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Powrót na górę strony