Debata społeczna o bezpieczeństwie seniorów
W sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguszycach odbyła się debata społeczna poświęcona tematyce Bezpieczeństwa Seniorów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Urzędu Gminy oraz ZUS-u. Z zaproszenia na spotkanie skorzystali również słuchacze Uniwersytetu III Wieku Gminy Oleśnica.
Wczoraj w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguszycach odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów. Z seniorami spotkali się przedstawiciele KPP w Oleśnicy - Komendant Powiatowy Policji w Oleśnicy insp. Robert Froń, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Marek Merchut, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Maciej Wylęga, Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp.sztab. Jakub Żylak,dzielnicowi, zastępca Wójta Gminy Oleśnica Krzysztof Skórzewski, Kierownik Oddziału ZUS w Oleśnicy Małgorzata Sokolska oraz doradca emerytalny Magdalena Karamon, Dominika Myszkakowska-Kaczała ze Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów Aquila.
Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę mającą na celu ich bezpieczeństwo oraz garść informacji jak nie paść ofiarą przestępstw metodą „ na wnuczka, policjanta, krewnego” czy „ na administratora”. Funkcjonariusze odpowiadali na pytania uczestników związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami osób starszych, które ich nurtują, a mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Ponadto uczestnicy spotkania, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami życiowymi, często przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągniecie konstruktywnych wniosków na przyszłość.
Policjanci omówili dodatkowo zagadnienia związane z funkcjonowaniem „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacji „Moja Komenda – kontakt z Policją i dzielnicowym na wyciągnięcie ręki”.
Policjanci radzą:
Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc finansową (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.
W jaki sposób? Oddzwońmy do krewnego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.
Każdy, niezależnie od wieku powinien czuć się bezpiecznie!
st.asp. Bernadeta Pytel
Oficer Prasowy KPP w Oleśnicy
tel. 601-589-781