Bieżące informacje

Nietrzeźwa 58-latka zgłosiła interwencje, teraz odpowie za bezpodstawne wezwanie służb oraz za znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów

Data publikacji 27.01.2023

Policjanci z Posterunku Policji w Międzyborzu, zatrzymali 58- letnią mieszkankę powiatu oleśnickiego, która będąc pod wpływem alkoholu, bezpodstawnie wezwała służby, znieważyła i naruszyła nietykalność policjantów. Za popełnione czyny odpowie teraz przed sądem.

Dyżurny Sycowskiego Komisariatu otrzymał zgłoszenie od 58-latki, która potrzebuje pomocy, gdyż jej syn znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Kobieta w zgłoszeniu prosi o szybki przyjazd mundurowych. Funkcjonariusze zadysponowani do zgłoszonej interwencji pilnie udają się na miejsce. Drzwi mundurowym otwiera mąż kobiety, który informuję policjantów, że kobieta od pewnego czasu nadużywa alkoholu a dziś nie doszło do przemocy psychicznej i fizycznej względem zgłaszającej. Gdy mundurowi weszli do mieszkania, usłyszeli od kobiety słowa wulgarne kierowane w ich stronę.

Gdy policjanci podeszli do 58-latki aby z nią porozmawiać, kobieta dalej znieważała mundurowych. Podczas interwencji zgłaszająca była bardzo agresywna i nie wykonywała poleceń funkcjonariuszy. Na koniec interwencji mieszkanka gminy Międzybórz swoim zachowaniem naruszyła nietykalność cielesną policjantów. Z uwagi na popełnione przez kobietę przestępstwa, została ona zatrzymana i doprowadzona do Komisariatu Policji w Sycowie.

Podczas prowadzonych czynności, przebadano 58-latkę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem ponad dwa promile. Teraz kobieta odpowie za popełnienie przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia policjantów. Natomiast za bezpodstawne wezwanie służb kobiecie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1500 złotych.

Niepotrzebne zaangażowanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Przypominamy treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

 

 

 


 

st. asp. Bernadeta Pytel

Oficer Prasowy KPP Olesnica

 

Powrót na górę strony