JAK UCHRONIĆ SWÓJ DOM PRZED ZŁODZIEJAMI I WŁAMYWACZAMI
Funkcjonariusze, analizując zgłoszenia dotyczące włamań do naszych domostw, już na początku zauważają, że niejednokrotnie tego typu sytuacji można byłoby uniknąć. Jak? Stosując się m. in. do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ponieważ dom lub mieszkanie, w którym gromadzony jest dorobek z wielu lat naszej pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodziei, trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności z mieszkań.
Policja apeluje o przezorność i właściwe zabezpieczanie domów (w tym także niezamieszkałych), budynków gospodarczych, mieszkań, piwnic czy garażów, by ograniczyć do minimum zagrożenie włamaniem i kradzieżą.
• Wychodząc z domu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna, także balkonowe, piwniczne (które warto dodatkowo okratować). Należy pamiętać również o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do domu. Jeśli dom posiada system alarmowy, należy go włączyć. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”.
• Na czas trwania zimy, gdy właściciele rzadziej zaglądają na budowę czy działkę, powinni dokładnie zabezpieczyć przed włamaniem budynki czy altany znajdujące się na posesji. Najlepiej nie pozostawiać wewnątrz żadnych wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu ogrodniczego czy elektronarzędzi.
• Pamiętaj, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w Twojej okolicy. Reaguj, gdy usłyszysz niecodzienne hałasy dochodzące z posesji sąsiadów oraz gdy zobaczysz, że nieznajome osoby obserwują ich dom.
• Aby uchronić się przed kradzieżą, bądź czujny i zachowaj zdrowy rozsądek. Nie warto chwalić się osobom postronnym swoją zamożnością publikując na portalach społecznościowych zdjęcia, na których widoczne jest wyposażenie naszego domu, mieszkania czy domku letniskowego.
• Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy garażu nie dotykajmy niczego, opuśćmy to pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży.
Funkcjonariusze apelują również o niezwłoczne przekazywanie Policji wszelkich informacji na temat osób oferujących sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia, a w szczególności, gdy mamy podejrzenia, że oferowane przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa (np. ich cena jest niewspółmierna do wartości sprzętu).