BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW TEMATEM SPOTKANIA PROFILAKTYCZNEGO
W ramach działań „Bezpieczny Senior” policjanci realizują spotkania profilaktyczne z mieszkańcami powiatu. Celem spotkań jest uświadomienie uczestnikom jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem bądź kradzieżą.
W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie z mieszkańcami Bukowiny Sycowskiej. Spotkanie miało na celu przestrzec przed oszustami w oparciu o przykłady, które do tej pory zarejestrowali policjanci. W szczególności zwrócono uwagę jakimi metodami działają oszuści podszywający się np. za „wnuczka” czy też „policjanta”. Poproszono również o zwrócenie uwagi na osoby samotnie zamieszkujące w niedalekim sąsiedztwie, które nie mają wsparcia w rodzinie i tym samym mogą stać się potencjalnymi ofiarami. Przekazane zostały plakaty, ulotki na których widnieje informacja na co powinniśmy zwracać uwagę aby nie dać się oszukać. Podczas spotkania obecni na miejscu strażacy przekazywali uczestniczką podstawowe zasady przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W ostatnim czasie na terenie powiatu oleśnickiego dalej dochodzi do oszustw, których ofiarami są osoby starsze. Przypominamy, że oszuści posługują się różnymi metodami ale cały czas bazują na uczuciach osób starszych. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu, czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze.
Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” ( np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego, czy pilną spłatą wcześniej zaciągniętej pożyczki) członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.
st. asp. Bernadeta Pytel
Oficer Prasowy KPP Oleśnica